Anasayfa  Kurumsal  Markalarımız  İletişim
 
Skip Navigation Links
ExPROOF Ekipmanların Sınıflandırılmaları
ExPROOF Ekipmanların Sınıflandırılmaları

Grup I Ekipmanlar

Yer üstü tesisleri dahil olmak üzere yer altı maden ocaklarını belirtmektedir. (2014/34/AB direktifi 30.06.2016).

Kategori M1: Grizu adı verilen metan gazı ve/veya kömür tozu içeren madenlerde çok yüksek seviyede koruma sağlayacak, gerektiğinde de ilave özel tedbirler ile donatılmış olan ve üretici tarafından belirlenen çalışma koşullarında işlevselliğini her durumda koruyan ekipmanları içerir.

Bu grup cihazlar, çok yüksek korumaya sahip olduklarından Bölge 0 (Zone 0) da kullanılır. M kategorisinin çok yüksek koruma ve iki arıza durumunda bile işlevsel kalabilme artlarını, kendinden güvenlikli cihazlar karşılar (2014/34/AB direktifi 30.06.2016).

Kategori M2: Yine madenlerde kullanılacak, yüksek koruma sağlayan, üretici tarafından belirlenen çalışma koşullarında işlevselliğini her durumda koruyan ekipmanları içerir. Kategori M2 cihazların, tehlikeli patlayıcı ortam oluştuğunda enerjisinin kesilmesi amaçlanmıştır.

Grup II Ekipmanlar

Madenler dışında kalan iş kollarında kullanılacak ekipmanları belirtir.

Kullanılacak cihazların her biri; kullanılacak patlayıcı ortama göre azami yüzey sıcaklıklarına sahip olmalıdır. Ayrıca, patlayıcı ortam gaz ihtiva ediyorsa “G“ harfi; toz ihtiva ediyorsa “D“ harfi, patlayıcı ortamı referans vermek için kullanılır.

Kategori I: Bu kategori ekipmanlar, gaz, buhar, sis gibi yanıcı maddelerin hava ile yaptıkları patlayıcı ortamlarda veya yanıcı toz ve hava ile oluşan patlayıcı ortamların sıklıkla, sürekli veya uzun süreli dönemler boyunca olduğunda, çok yüksek seviyede koruma sağlaması amaçlanan ekipmanlardır.

Bu grup cihazlar, çok yüksek korumaya sahip olduklarından Bölge 0 veya Bölge 20 da kullanılır (2014/34/AB direktifi 30.06.2016), (TS EN 1127 - 1 :2011,: 6).

Kategori II: Bu kategori ekipmanlar, gaz, buhar, sis gibi yanıcı maddelerin hava ile yaptıkları patlayıcı ortamların veya yanıcı toz ve hava ile oluşan patlayıcı ortamların nadiren bile olsa oluşma ihtimalinin, olduğu yerlerde, yüksek seviyede koruma sağlaması amaçlanan ekipmanlardır. Bölge 1 ve Bölge 21 de bu tip aletler kullanılır (2014/34/AB direktifi 30.06.2016) (TS EN 1127- 1 :2011,: 6).

Kategori III: Bu kategori ekipmanlar, gaz, buhar, sis gibi yanıcı maddelerin hava ile yaptıkları patlayıcı ortamların veya yanıcı toz ve hava ile oluşan patlayıcı ortamların oluşma ihtimalinin olmadığı, olduğu zaman da çok kısa süreli olarak veya çok çok nadir olduğu yerlerde, normal işletme koşullarında kullanılan ekipmanlardır. Bölge 2 ve Bölge 22 deki alanlarda bu tip cihazlar kullanılmaktadır. Normal işletme artlarında, bu tip cihazlar kullanılır (2014/34/AB direktifi 30.06.2016) (TS EN 1127- 1 :2011 :6).


Berilyumun Zararları Temel Kavramlar Yönetmelik Tüzük ve K.. ATEX Kapsamında Dikka.. ExPROOF Ekipmanların ..
ExPROOF Ekipmanların .. ExPROOF Alet/Cihaz
RSS XML Site Map bronzendustri.com © 2017 Tüm hakları saklıdır. Dizayn ve Programlama  Innovasyon It Web